Reflux

Neklid dítěte, bolesti bříška, ublinkávání, zvracení a pláč

Všechny tyto příznaky v prvních měsících života dítěte by měly vést rodiče k otázkám, zda se může jednat o tzv reflux. O co se jedná, jak dlouho může miminko trápit a jak jeho projevy zmírnit? 

Gastroezofageální reflux  (GERD) neboli refluxní choroba jícnu se projevuje návratem obsahu žaludku do jícnu, někdy až do úst. Příčinou je nedovyvinutý svěrač mezi žaludkem a jícnem. Tento poslední krok vývinu může trvat i několik měsíců po narození. U dětí do 3. měsíce je reflux celkem častý, především u dětí předčasně narozených. Pokud miminko prospívá, neoznačujeme tento stav za patologický a není třeba podléhat panice.  S věkem se tento stav upravuje a reflux vymizí. U některých jedinců může tento stav ale přetrvávat a vést i k závažnějším problémům, jako je poškození sliznice jícnu.

Příznaky

Většinou se o refluxu bavíme v souvislosti s častým ublinkáváním. Chtěly bychom ovšem zdůraznit, že to nemusí být jen to. Pokud se obsah nedostane jícnem výš a způsobuje „jen“ pálení žáhy, dítě je po kojení neklidné.  Především pokud se položí brzy na záda do postýlky. Příznakem tak může být nespokojené a plačtivé miminko v postýlce, které se zklidní po zvednutí do několika minut.

Každý se učí postupem času, co jaké signály miminka znamenají a pláč může mít opravdu hodně důvodů. Někteří rodiče stav nespokojenosti dítěte vyhodnocují jako hlad, takže znovu kojí/krmí a opět dítě odkládají. Vlivem značného diskomfortu a překrmení se ale dítě zaručeně pozvrací. Pokud si tedy jste jistí, že miminko krásně pilo, že je během dne dostatek pomočených a pokakaných plínek, tak pak nepřikládejte hned k prsu/lahvičce, ale vyzkoušejte vyvýšenou polohu na pár desítek minut. Vyvýšená poloha je právě jedním z řešení, jak k refluxu přistupovat.

Jak na reflux

  • Zvýšená poloha pomáhá a strava nemá takovou tendenci vracet se do jícnu. Po kojení je tedy dobré nošení (můžou pomoci různá nosítka, šátky a další členové rodiny). Určitě byste měli znát různé polohy jako je klubíčko nebo vyvýšeného tygříka, které děti dobře snášejí. Ve spánku je vhodná poloha na zádíčkách s tím, že je postýlka lehce nakloněna (30-40°). Toho docílíme buď podložením nožiček u postýlky nebo podložením matrace. Zní to lehce, ale v praxi to není nic jednoduchého. Děti sjíždějí v postýlce do její dolní části, takže často je třeba si vypomoci zavinovačkou nebo různými polštářky. U dětí starší jednoho roku je to pak poloha na levém boku.

 

  • V dietních opatření se jednoduše doporučují malé porce ve vyšší frekvenci. Předpokládáme, že u zavedených příkrmů se využívají šetrné metody přípravy (žádné smažení) a jednoduché kombinace potravin a bylinek (žádný segedím s knedlíkem). Opět opakujeme nutnost zvýšené polohy po jídle a individuálně vypozorovat, jaké potraviny mohou být problematické, po čem třeba dítě více odříhává. U starších dětí záleží na rozsahu refluxu. Opatření mohou vést až k  přísnější nedráždivé stravě, kterou doporučujeme konzultovat s nutričním terapeutem.

 

  •  Při těžších refluxních stavech se můžete setkat s doporučením na Nutriton (obsahuje vlákninu ze svatojánského chleba), který zahušťuje stravu a podává se před kojením. U plně kojených dětí, kterým se nedoporučuje dávat lahvičku, je vhodné mlíčko odstříkat a podávat přípravky v mateřském mléce na lžičce.  Gastrotuss je na použití jednodušší, je to sirup, který se aplikuje po kojení. U starších dětí s chronickým stavem jsou využívány léky k tlumení kyselosti (inhibitory protonové pumpy). Nejen v posledním případě by se měl stav dítěte konzultovat s pediatrem.

Zvýšená poloha

Malé porce častěji

Doplňky stravy

Proč je důležité se o všem poradit s odborníkem, dobře manifestují jiná onemocnění, které mohou vypadat jako gastroesofageální reflux.  Například alergie na mléčnou bílkovinu se může projevovat ublinkáváním. Proto je potřeba myslet i na eliminaci bílkoviny kravského mléka ideálně na 3 týdny. Zvracení může značit i intoleranci laktózy. I v tomto případě se po eliminaci mléka a mléčných výrobků dostaví zlepšení.

Pohybová léčba

Svěrač, který zabraňuje návratu potravy do jícnu je tvořen hladkou svalovinou jícnu a zčásti také svalovými vlákny bránice. Vzhledem k tomu, že funkce bránice je trénovatelná, může být doporučeným postupem v léčbě i pohybová terapie. Doporučujeme proto kontaktovat fyzioterapeuta, který vám poradí cviky, které s novorozencem můžete provádět pro posílení bránice a břišní stěny.

Reflux a rybí tuk

Co nás jako odborníky velmi překvapilo, bylo tvrzení jedné nejmenované značky počátečních a pokračovacích kojeneckých mlék. Odstoupení od využití rybího oleje ve svých produktech vysvětluje možnou příčinou způsobování refluxu u dětí. Studie ani zdroje tohoto tvrzení firma neuvádí. Některé studie poukazují na užívání rybího tuku a refluxu u dospělých, kde je prostě problémem dávka tuku jako takového. V mléce se ovšem nejedná o žádné vybočující hodnoty a tak za tím vším může stát buď marketingový tah, snížení nákladů (rostlinné oleje jsou levnější) nebo jde o záhadu.

Eliška Pivrncová

Autorka článku, nutriční terapeutka, laktační poradkyně

Nejčastější dotazy k výživě

Pokud máte jiný dotaz, na který na webu nenajdete odpověď, kontaktujte nás.

Jsou nutné doplňky stravy v těhotenství?

Vitaminy a minerální látky je nejlepší zajistit pomocí potravin. Výjimkou je kyselina listová, kterou je potřeba dodat formou doplňku stravy. Pokud ve stravě chybí zdroje jódu a/nebo omega-3 mastných kyselin, měla by se zvážit i jejich suplementace. Při nedostatečné výživě např. při dlouhotrvajících nevolnostech a zvracení, při vegetariánské dietě, nebo při chronických onemocněních je dobré se individuálně poradit.

Je nutné vylučovat nadýmavé potraviny při kojení?

Není nutné eliminovat žádné potraviny, pokud k tomu není pádný důvod. Způsobují-li mamince některé potraviny nadýmání, je vhodné k těmto potravinám přistupovat obezřetně, nikoli je hned od začátku vyřadit z jídelníčku z preventivních důvodů.

Je možné zařadit ovčí nebo kozí výrobky při alergii na mléčnou bílkovinu (ABKM)?

Kvůli riziku zkřížené alergické reakce nemohou představovat univerzální přístup při ABKM. Při podezření na ABKM nedoporučujeme  podávat živočišná mléka jiných savců a sójové „mléko“. Při potvrzení ABKM je možno pod odborným dohledem vyzkoušet zařadit ovčí a kozí výrobky.

Může kravské mléko nahradit batolecí mléka?

Od jednoho roku věku dítěte může kravské mléko sloužit jako samostatný nápoj. Pokračovací kojenecká mléka není nutné zařazovat, pokud je strava pestrá a adekvátní k věku dítěte. Pokud strava nepokrývá veškeré živiny, je lepší dát přednost pokračovací kojenecké výživě, která je narozdíl od kravského mléka obohacena o různé minerální látky a vitaminy.

Jaké oleje přidávat do příkrmů?

U příkrmů je dobré dát přednost olejům lisovaným za studena. Na omega-3 mastné kyseliny je bohatý řepkový a lněný olej. Dražší záležitostí jsou rybí a avokádové oleje – místo nich lze jednoduše nabídnout rybu a avokádo. Další vhodnou variantou je panenský olivový olej, taktéž pomůže vstřebat vitaminy rozpustné v tucích, ale nedodá důležité omega-3 mastné kyseliny.

Je zdravější ve výživě dětí použít med než bílý cukr?

Ať už dětem osladíte pokrm medem nebo bílým, či třtinovým cukrem, pořád se jedná o doslazení a přidání jednoduchých sacharidů. Do jednoho roku nedoporučujeme žádné doslazování a zařazování jakýchkoliv sladkostí. S postupem věku by se k slazení a sladkostem mělo přistupovat obezřetně (to platí i pro nás dospělé ;)). Med ani jakýkoli speciální drahý sirup nemůžeme brát jako zdroj minerálních látek, protože je tak jako tak nabízíme v malém množství. Navíc organické látky v medu se při vyšších teplotách ničí.

Osobní konzultace na míru vašemu strávníkovi

Rádi s vámi strávíme čas a poradíme dle vašich vlastních potřeb. Neváhejte si domluvit termín. Hodinová sazba za konzultaci je 49 EUR / 1190,- Kč. Účtujeme každých započatých 5 minut konzultace. Náš společný čas změří aplikace, vše je transparentní.

Napište si o termín

vyziva@odmala.com