Odstav

Jak odstavit od kojení šetrně

Z mnoha důvodů je pro maminky kojení náročné, vyčerpávající nebo zkrátka neslučitelné s jejich zdravotním stavem či životem (např. nástup do práce). Ať už sebevíc podporujeme kojení, je důležité si přiznat, že i kojení někdy končí a ne vždy to je rozhodnutím miminka. 

Trocha suché teorie

Odstavení může být buď plánované (vedené matkou) nebo přirozené (vedené dítětem). Tou nejlepší cestou je samozřejmě ta přirozená cesta, kdy si odstav řídí dítě. K  tomu obvykle dochází mezi 3.-4. rokem.  Proces odstavování začíná zaváděním příkrmů, které postupně nahrazuje množství mateřského mléka ve stravě. Do jednoho roku je ve výživě kojence mateřské mléko v převaze, po roce převažuje klasická strava. Odstavení ale neznamená jen postupné odebírání stravy, je to také prostředek uspokojení, potěšení a komunikace.  Toto je velmi důležité mít na paměti. Zdroj živin často nahradíme, takto blízký kontakt je ale velmi unikátní.

Nechceme tu psát, že se jedná o něco nenahraditelného. Myslíme si, že milující maminky dokážou předat lásku nejen skrze kontakt na prsu. Ať už je věk jakýkoli, objímáním, mazlením, nošením a společným spánkem dítě nerozmazlujeme. Dáváme mu tak svoji lásku a pocit bezpečí. Při procesu odstavování tak nahraďte fyzický kontakt na prsu všemi možnými metodami, aby mělo dítě stále stejný pocit bezpečí a lásky.

Kdy je vhodná doba k odstavu?

Na nejčastější otázku, kdy plánovaně úplně odstavit dítě od kojení, vám nemůžeme dát odpovědět. Právě proto, že tu hraje roli nejen dítě, ale maminka, je odpověď velmi individuální a pro každého je ideální věk různý. Především u dětí mladších jednoho roku je důležité se bavit o důvodech odstavu a případných očekávání. Lepší noční spánek a rozmazlenost je opravdu velmi častým tématem a očekávání jsou bohužel nereálná a mylná.

Odstavení kvůli tlaku z třetí strany není nikdy dobrý nápad. Vždy musí být maminka naprosto přesvědčená, že je vhodný čas i pro ni. Pokud má jakékoli pochyby, měla by odstav ještě odložit.

Pokud uvažujete o náhlém odstavení, kdy se vynechá hned několik kojení, tak tady velký pozor. Pokud je to záměr, něco ve stylu když už tak už, něco se vynechá a něco nahradí flaškou,  tak rychlé a ukvapené jednání může vést k traumatizování a je opravdu důležité velmi důkladně zvážit důvody rychlého odstavu. Není to obtížné jen pro dítě, ale i pro matku, která se může potýkat s problémy retence mléka nebo dokonce zánětů. Při nečekaných zdravotních komplikací, kdy třeba není na výběr, chceme opět zdůraznit mazlení a kontakt s dítětem.  Maminka by si v takovém případě měla pomoci drobným odstříkáním do úlevy.

Jak odstavit pozvolně?

Odstavení by mělo být pozvolné.  Pro někoho může trvat měsíc, pro jiné i měsíců několik.

Záleží na miminku, mamince a frekvenci kojení. Vždy záleží na věku dítěte. Pokud se jedná o odbourání posledního kojení u dětí nad jeden rok, tak věřte, že je to většinou snazší, než se obáváte. Ze zkušeností jiných maminek a rodičů je těžká první noc, druhá může být také náročnější, pak už si děti jen vzpomenou, ale snadno se nechají rozptýlit nebo se to zamluví, promazlí a zaspí.

Způsobů, jak k odstavu přistupovat je několik a spíš se jedná o jejich kombinaci. Vždy by se mělo jednat o individuální plán navržený vzhledem k potřebám vašeho dítěte a vás jako maminky. Zmíněné tipy proto berte pro inspiraci a zkuste se zamyslet nad tím, co by mohlo fungovat ve vaší situaci.

 

1) Vynechání jednoho kojení

V úplném začátku vynechte kojení, o které dítě jeví nejmenší zájem. Některá kojení mají pro děti větší význam než jiná.  Pokud to dítě umožní, můžete zohlednit i prsa a vynechat to kojení, při kterém je máte nejméně plná.

Těsně před obvyklou dobou nabídněte svačinu a pití, snažte se odvést pozornost, odložit další kojení. Tím zvládnete posunout pozvolna režim dítěte tak, že se postupně frekvence sníží a zvětší se rozestupy. Se zaváděním příkrmům tohle maminky praktikují automaticky. Při brzkém naléhání určitě nakojte, ale v kratším čase. Nikdy není dobré to dotáhnout do stavu, kdy se miminko naléhavě dožaduje kojení a stále si trvat na svém. Snažte se vždy situaci zanalyzovat a příště to zkusit jinak. 

 

2) Odvedení pozornosti

Některé děti mají kojení spojené s určitým časem nebo místem. Tohle skvěle narušuje pobyt venku, v prostředí, které ho zajímá. Naplánujte nové aktivity, nabídněte nečekanou svačinu nebo pití, návštěvu kamarádů nebo rodiny. Některé děti se dožadují kojení, když se nudí nebo naopak, když se v prostředí necítí bezpečně a všude je moc vjemů. Návštěvy kamarádů a rodinných příslušníků pak mohou mít i opačný efekt, kdy se dítě „sápe“ po prsu. Pocit bezpečí je vyhledáván častěji i při nemoci a po jejím prodělání, nebo růstu zoubků. V takové situaci odstavení spíše oddalte a postupujte opravdu velmi citlivě.

 

3) Změna denních návyků

To je opět první a druhý bod dohromady, ale důležité je i zmínit úlohu rodiny a tatínků. Tatínkové mohou velmi pomoci a být užiteční v převzetí určitých rolí a změnit tak některé návyky. Velmi obtížné bývá pro mnohé odbourání nočního nebo ranní kojení. V tento okamžik mohou nastoupit tatínkové. Pokud je to ranní kojení, tak by to měl být tatínek, který se ráno postará o dítě.  U večerního kojení by si měl vytvořit vlastní rituál uspávání. Návrat maminky do původní role je na zvážení, jak celá situace probíhala a jak to vyhovuje rodině. Tatínkové jsou někdy nadšení, že mohou být součástí některých rituálů (to jim kojení doposud třeba neumožnilo), maminky si rády odpočinou nebo udělají chvilku pro sebe.

Podpora rodiny a tatínků je velmi důležitá! Jak nám píše spousta z vás, s jejich podporou a pomocí to šlo mnohem lépe, než jaká byla očekávání.

 

4) Nabízení náhrady za kojení

Jestli vynechat kojení nebo ho nahradit je otázka na vás a vaše miminko. Je to velmi jednoduchý způsob, jak odstavit miminko od prsa, ale nikoli od mlíčka jako takového. Vede k tomu i spousty důvodů od nepřipravenosti dítěte k úplnému odstavu až po vyčerpání maminky.  Velmi častá otázka je samozřejmě co zvolit jako náhradu. Tady je to opět individuální – záleží na množství a frekvenci kojení, které chcete nahrazovat. Jedná se už jen o ranní a večerní mlíčko u dětí starších jednoho roku? Pokud mají pestrý jídelníček, doporučujeme klidně nabídnout kravské mléko jako samostatný nápoj. Jedná se o vyšší počet a větší množství? S příkrmy nejste ještě tak daleko nebo to ve skladbě jídelníčku drhne? Sáhněte po pokračovacím kojeneckém mléku.

 

5) Mluvení o kojení a vysvětlení situace

U dětí starších klademe důraz na mluvení o kojení a vysvětlení situace. Děti starší jednoho roku už velmi dobře chápou a cítí, že je vám kojení nepříjemné. Porozumění se samozřejmě odvíjí od věku dítěte, a proto u mladších dětí (1-2 roky) musíme vážit všechna slova.  Někdy je potřeba zapojit fantazii nebo i názorně demonstrovat. Osvědčené je bebíčko na prsíčku a případně i náplast přes prso. I to se objevilo u vás jako zaručený tip. Někdo se nechal inspirovat pohádkami a příklady u jiných savců.

Vynechat kojení

Odvést pozornost

Změna návyků

Nabízení náhrady

Mluvíme o tom

Někteří berou jako selhání, pokud odstavení neproběhne podle plánu, pokud to nevydrží a dítě nakonec nakojí.

I tohle ale k odstavení patří – neustálé vyhodnocování situace a případné odklady. Není kam spěchat! Buďte trpělivé.

Můžeme podpořit odstav snížením mléka?

Tvorba mléka se upravuje sama od sebe v závislosti na frekvenci kojení a přikládání. S postupným odstavením by se tedy měla postupně snižovat i tvorba mléka. Pokud je nalití silné a nepříjemné, odstříkejte pouze do úlevy. Odstříkáním jinak dáváme prsu signál, že je mléko potřeba a bude to mít opačný efekt. Po odstavu je naprosto normální, že prsa stále produkují pár kapek mléka.

Bylinky, které mohou snížit tvorbu mléka, jsou máta a šalvěj – s pitím mátových čajů mají maminky dobrou zkušenost. S bylinkami bychom byly ale velmi opatrné, pokud se pouze snižuje počet dávek kojení. Doporučujeme je pouze při úplném odstavu.

Post weaning depresion

neboli deprese po odstavení není moc známý pojem. Při odstavu dochází k poklesu hormonů prolaktinu a oxytocinu. Změna jejich koncentrací může mít vliv na emoce, na to, jak se maminky cítí.  Zvyšuje se opět plačtivost, citová rozkolísanost, úzkost, smutek, pocit otupělosti. Čím pozvolnější proces odstavení je, tím pomalejší pokles hormonů a nižší pravděpodobnost vzniku až depresivních stavů. 

Nemusí to být podnět k obavám, nechceme tu někoho strašit. Spíš jen pokud se něco takového vyskytne, budete vědět, čím to je. Vždy by mělo platit, že pokud toho je na vás moc a trvá to již delší dobu, je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

Eliška Pivrncová

Autorka článku, nutriční terapeutka, laktační poradkyně

Nejčastější dotazy k výživě

Pokud máte jiný dotaz, na který na webu nenajdete odpověď, kontaktujte nás.

Jsou nutné doplňky stravy v těhotenství?

Vitaminy a minerální látky je nejlepší zajistit pomocí potravin. Výjimkou je kyselina listová, kterou je potřeba dodat formou doplňku stravy. Pokud ve stravě chybí zdroje jódu a/nebo omega-3 mastných kyselin, měla by se zvážit i jejich suplementace. Při nedostatečné výživě např. při dlouhotrvajících nevolnostech a zvracení, při vegetariánské dietě, nebo při chronických onemocněních je dobré se individuálně poradit.

Je nutné vylučovat nadýmavé potraviny při kojení?

Není nutné eliminovat žádné potraviny, pokud k tomu není pádný důvod. Způsobují-li mamince některé potraviny nadýmání, je vhodné k těmto potravinám přistupovat obezřetně, nikoli je hned od začátku vyřadit z jídelníčku z preventivních důvodů.

Je možné zařadit ovčí nebo kozí výrobky při alergii na mléčnou bílkovinu (ABKM)?

Kvůli riziku zkřížené alergické reakce nemohou představovat univerzální přístup při ABKM. Při podezření na ABKM nedoporučujeme  podávat živočišná mléka jiných savců a sójové „mléko“. Při potvrzení ABKM je možno pod odborným dohledem vyzkoušet zařadit ovčí a kozí výrobky.

Může kravské mléko nahradit batolecí mléka?

Od jednoho roku věku dítěte může kravské mléko sloužit jako samostatný nápoj. Pokračovací kojenecká mléka není nutné zařazovat, pokud je strava pestrá a adekvátní k věku dítěte. Pokud strava nepokrývá veškeré živiny, je lepší dát přednost pokračovací kojenecké výživě, která je narozdíl od kravského mléka obohacena o různé minerální látky a vitaminy.

Jaké oleje přidávat do příkrmů?

U příkrmů je dobré dát přednost olejům lisovaným za studena. Na omega-3 mastné kyseliny je bohatý řepkový a lněný olej. Dražší záležitostí jsou rybí a avokádové oleje – místo nich lze jednoduše nabídnout rybu a avokádo. Další vhodnou variantou je panenský olivový olej, taktéž pomůže vstřebat vitaminy rozpustné v tucích, ale nedodá důležité omega-3 mastné kyseliny.

Je zdravější ve výživě dětí použít med než bílý cukr?

Ať už dětem osladíte pokrm medem nebo bílým, či třtinovým cukrem, pořád se jedná o doslazení a přidání jednoduchých sacharidů. Do jednoho roku nedoporučujeme žádné doslazování a zařazování jakýchkoliv sladkostí. S postupem věku by se k slazení a sladkostem mělo přistupovat obezřetně (to platí i pro nás dospělé ;)). Med ani jakýkoli speciální drahý sirup nemůžeme brát jako zdroj minerálních látek, protože je tak jako tak nabízíme v malém množství. Navíc organické látky v medu se při vyšších teplotách ničí.

Osobní konzultace na míru vašemu strávníkovi

Rádi s vámi strávíme čas a poradíme dle vašich vlastních potřeb. Neváhejte si domluvit termín. Hodinová sazba za konzultaci je 49 EUR / 1190,- Kč. Účtujeme každých započatých 5 minut konzultace. Náš společný čas změří aplikace, vše je transparentní.

Napište si o termín

vyziva@odmala.com