Nadílka pro děti:
Když se sváteční tradice promítne do celého roku
Víkend je za námi a s ním i bohatá nadílka od Barbory, Mikuláše, babiček, dědečků i tetiček. Některé děti měly radost z ovoce a buráků, jiné z nejedlých dárků. Ve většině případů byla nadílka čokoládová. Čokoládové kalendáře, čokoládové figurky, bonbony a tyčinky. To vše ale zanedlouho vystřídá cukroví v podobě rohlíčků, vosích hnízd, krémových ořechů a pracen. Tohle je velmi častá realita svátečních dní, nebo spíše celého prosince? Když počítáme nadílky u prarodičů nebo dokonce praprarodičů, nadílka by dětem často vystačila na týdny.
Člověk si říká, však je to jeden měsíc v roce. Ale. Kolik dní trvá, aby se z opakované činnosti stal zvyk? Záleží na spoustě okolností. Když se my dospělí budeme snažit o zařazení sportovní aktivity do každodenní rutiny, může nám toto osvojení trvat klidně i víc než dva měsíce. Pokud se ale jedná o činnost, která je nám vlastně příjemná, může to trvat mnohem kratší dobu. Každodenní přísun sladkého může mít za následek preferenci k sladké chuti, loudění po sladkostech, ale i změny v chování.
Pokud teď čelíte plným regálům od Mikulášem, celkem rozumným řešením se zdá být rozdělení sladkostí po menších částek na několik dní. Ale. Opravdu to bude jen pár dní? To je část adventního kalendáře sem, pár čokoládových figurek tam a prosinec uteče jak voda. Ne nadarmo nám při studiu vtloukali do hlavy, že je stokrát lepší nechat děti jeden den sníst víc sladkostí z nadílky a pak šmitec, než jim to dávkovat pozvolna do celého týdne nebo měsíce.
Chvilku se tedy zastavte a popřemýšlejte nad úplně základními otázkami:
Jak se vaše děti stravují od ledna do listopadu?
Můžou tyto drobné sladkosti každý den změnit vaše dosavadní návyky?
Jak tedy na to?
Pokud je vaše dítě ve věku 1-5 let a opravdu se celý rok snažíte omezovat nabídku sladkostí, svátky nemusí být výjimkou. Nadílka a cukroví neodmyslitelně patří k vašim zvykům? Klidně děti s těmito tradicemi seznamte, ale určitě to přizpůsobte jejich věku. Úplně nejlepší je mít trochu pod kontrolou, co bude v nadílce od širokého příbuzenstva. Ti nejmenší budou mít radost z ovoce, ořechů nebo křupek. Pokud diskuze nad tímto tématem je kamenem úrazu, doporučujeme s díky dary přijmout a vybrat co s děckem ten den ochutnáte. Tohle bude znít trochu krutě, ale zbytek prostě nekompromisně dál nenabídnout.
U starších dětí je vhodné vybrat jeden den v týdnu, kdy z nadílky něco ochutnají. Můžete přizpůsobit sladkost cukroví nebo jeho dostupnost. Už od začátku děti učte, že nadílka a cukroví by měly být malou radostí, která není na denním menu a je prostě jen krátkodobou událostí.
Pokud máte ještě starší děti a nějaké zdravější a pestré stravování v prosinci jste již vzdaly, věřte, že nikdy není pozdě na pomalé změny. Nabízejte dětem během adventu a svátků dostatek čerstvého ovoce, zeleniny, zakysaných mléčných výrobků a celozrnné pečivo. Bavte se a plánujte recepty, které k svátkům také neodmyslitelně patří a přitom nemají nic společného se sladkostmi (např. ryba k štědrovečerní večeři, houbový kuba, čočka na nový rok, krájení ovoce a loupání ořechů). Nezapomínejte na pohyb a buďte sami správným příkladem.
Eliška Pivrncová
Autorka článku, nutriční specialistka
Nejčastější dotazy k výživě
Pokud máte jiný dotaz, na který na webu nenajdete odpověď, kontaktujte nás.
Jsou nutné doplňky stravy v těhotenství?
Vitaminy a minerální látky je nejlepší zajistit pomocí potravin. Výjimkou je kyselina listová, kterou je potřeba dodat formou doplňku stravy. Pokud ve stravě chybí zdroje jódu a/nebo omega-3 mastných kyselin, měla by se zvážit i jejich suplementace. Při nedostatečné výživě např. při dlouhotrvajících nevolnostech a zvracení, při vegetariánské dietě, nebo při chronických onemocněních je dobré se individuálně poradit.
Je nutné vylučovat nadýmavé potraviny při kojení?
Není nutné eliminovat žádné potraviny, pokud k tomu není pádný důvod. Způsobují-li mamince některé potraviny nadýmání, je vhodné k těmto potravinám přistupovat obezřetně, nikoli je hned od začátku vyřadit z jídelníčku z preventivních důvodů.
Je možné zařadit ovčí nebo kozí výrobky při alergii na mléčnou bílkovinu (ABKM)?
Kvůli riziku zkřížené alergické reakce nemohou představovat univerzální přístup při ABKM. Při podezření na ABKM nedoporučujeme podávat živočišná mléka jiných savců a sójové „mléko“. Při potvrzení ABKM je možno pod odborným dohledem vyzkoušet zařadit ovčí a kozí výrobky.
Může kravské mléko nahradit batolecí mléka?
Od jednoho roku věku dítěte může kravské mléko sloužit jako samostatný nápoj. Pokračovací kojenecká mléka není nutné zařazovat, pokud je strava pestrá a adekvátní k věku dítěte. Pokud strava nepokrývá veškeré živiny, je lepší dát přednost pokračovací kojenecké výživě, která je narozdíl od kravského mléka obohacena o různé minerální látky a vitaminy.
Jaké oleje přidávat do příkrmů?
U příkrmů je dobré dát přednost olejům lisovaným za studena. Na omega-3 mastné kyseliny je bohatý řepkový a lněný olej. Dražší záležitostí jsou rybí a avokádové oleje – místo nich lze jednoduše nabídnout rybu a avokádo. Další vhodnou variantou je panenský olivový olej, taktéž pomůže vstřebat vitaminy rozpustné v tucích, ale nedodá důležité omega-3 mastné kyseliny.
Je zdravější ve výživě dětí použít med než bílý cukr?
Ať už dětem osladíte pokrm medem nebo bílým, či třtinovým cukrem, pořád se jedná o doslazení a přidání jednoduchých sacharidů. Do jednoho roku nedoporučujeme žádné doslazování a zařazování jakýchkoliv sladkostí. S postupem věku by se k slazení a sladkostem mělo přistupovat obezřetně (to platí i pro nás dospělé ;)). Med ani jakýkoli speciální drahý sirup nemůžeme brát jako zdroj minerálních látek, protože je tak jako tak nabízíme v malém množství. Navíc organické látky v medu se při vyšších teplotách ničí.
Osobní konzultace na míru vašemu strávníkovi
Rádi s vámi strávíme čas a poradíme dle vašich vlastních potřeb. Neváhejte si domluvit termín. Hodinová sazba za konzultaci je 49 EUR / 1290,- Kč. Účtujeme každých započatých 5 minut konzultace. Náš společný čas změří aplikace, vše je transparentní.
Napište si o termín
vyziva@odmala.com