Detské obilné kaše

Obilné kaše sú v strave prikrmovaných detí veľmi obľúbeným typom jedla.

 

Popri domácej príprave zo zŕn či vločiek možno už od počiatku prikrmovania siahnuť po instantných kašiach. Ich výroba pomocou extrudácie zabezpečí lepšiu straviteľnosť, oproti dlhému vareniu zŕn zachováva i väčší podiel vybraných vitamínov a koniec koncov hlavne rýchlu a jednoduchú prípravu

Pri výbere kaší však často narazíme na kopu nejasností, napr. nevieme, či je vhodnejšia mliečna alebo nemliečna kaša, jednodruhová alebo ochutená apod. Dnes vám teda prezradíme, ako sa orientovať v obilných kašiach, na čo si dať pozor pri ich výbere a ako ich pripravovať.

Pri výbere kaše sa nemusíte obmedzovať len na detské značky

Dnes máme na trhu niekoľko desiatok kaší od rôznych výrobcov, s rôznym zložením. Voľba kaše sa však nemusí odvíjať od toho, či je kaša výrobcom označená ako vhodná pre deti (najčastejšie na obale nájdete označenie, od ktorého mesiaca je kaša vhodná – týmto označením sa však nemusíte riadiť!). Kaše označené ako detské podliehajú prísnym legislatívnym procesom – jednotlivé šarže sú pravidelne kontrolované na obsah nežiadúcich látok, napr. aflatoxínov či reziduí ťažkých kovov. Neznamená to však, že kaše, ktoré primárne nie sú výrobcom označené ako detské, nespĺňajú všetky požiadavky na detskú stravu. Naopak, značky ako napr. Nominal či Ravita, vyrábajú špičkové kaše vhodného zloženia i pre deti, zatiaľ čo niektoré výrobky populárnych výrobcov detských kaší obsahujú pridaný cukor (často vo forme piškót), arómy či soľ.

Študujte etikety

  • Pri čítaní zloženia by sme mali zisťovať hlavne podiel obilnín a iné pridané suroviny. Najviac sympatická by vám mala byť kaša vyrobená zo 100 % obilnín. Môžete zvoliť s jedným (napr. 100 % ryža) alebo i viac druhmi obilnín (napr. 80 % ryža, 20 % pšeno). Ak nemá vaše dieťa v strave ešte zavedený lepok, pozor dajte na výber obilniny. Kaša je ale mimochodom ideálne jedlo na zavedenie lepku. ☺ Druhy obilnín je dobré striedať, preto majte v špajze aspoň 2 druhy kaše.
  • Ak sa v zložení nachádza ovocie, neznamená to automaticky, že kaša bude plnohodnotnejšia a zdravšia, ale takéto zloženie nemusí byť odradzujúce. Ovocia však nájdete v kaši zväčša absolútne minimum a aj to vo forme sušených vločiek veľmi často doplnenej arómou, čo kašu len jemne prichutí a ofarbí. Pokiaľ chcete podať dieťatku kašu s ovocím, myslíme si, že je vhodnejšie zakúpiť si kašu základného zloženia a ochutiť ju doma s vhodne upraveným ovocím, prípadne možno ovocie podať i zvlášť, napr. vo forme jedla do ruky. 

  • Mnohé kaše bývajú i fortifikované, tzv. doplnené o rôzne vitamíny (najmä vitamín C, B skupiny, D, A) a minerálne látky (najmä železo, vápnik či zinok často písané zložito ako elementárne železo, uhličitan vápenatý či glukonan zinočnatý). Ak má vaše dieťatko dostatočnú a pestrú stravu, nie je potreba siahať primárne po kašiach s čo najviac doplnenými mikronutrientami, postačí i kaša bez tejto fortifikácie. Tohto benefitu však môžete využiť práve v situáciách, kedy vám dieťa s jedlom štrajkuje, prípadne ak má preukázaný deficit napr. železa.

Podiel obilnín

Ovocie a aróma

Fortifikace

Mliečna vs nemliečna

Snáď najväčšou dilemou býva otázka, či zvoliť kašu mliečnu alebo bezmliečnu. Mliečna kaša neznamená, že sa má zarábať s mliekom (to sa môže každá), ale že v zložení nájdeme časť z dojčenskej formule – typicky ako sušené odtučnené mlieko+demineralizovaná srvátka+rostlinné oleje a emulgátor. Tieto kaše bývajú energeticky bohatšie (majú vyšší podiel bielkovín i tuku) a často práve i fortifikované, preto sú vhodné predovšetkým pre deti, ktoré majú nedostatočný jedálniček, trpia nechutenstvom alebo majú problémy s prospievaním. To, či je dieťa dojčené alebo nie, nemusí byť teda prvoradé kritérium pri voľbe mliečnej vs nemliečnej kaše. Väčšinou sa však mliečne kaše volia u detí na pokračovacom dojčenskom mlieku.

Tieto nekupujte

Ak nájdete pri čítaní etikety v zložení pridaný cukor či soľ, mala by vám blikať pomyselná červená kontrolka, ktorá vás doženie kašu vrátiť späť do regálu. Prítomnosť maltodextrínu alebo arómy nie je nijak škodlivá, ale domnievame sa, že sú tieto látky v kašiach pre deti zbytočné a odzrkadľujú tendenciu výrobcu suplovať týmito látkami prirodzenú chuť či textúru.

Ako zarábať instantnú kašu

Na obale výrobku postup na prípravu nájdete, no často sa dočítate to, že kašu je nutné zarobiť buď s materským, umelým alebo kravským mliekom, vždy podľa druhu kaše. Kaša sa ale dá jednoducho zarobiť i s vodou a deťom to prekvapivo chutí, pretože ani nevedia, ako chutí ochutená kaša alebo kaša zarobená s mliekom. Vhodnou možnosťou je i dochutenie kaše ghee maslom, maslom alebo kvapkou repkového oleja, prípadne môžete použiť škoricu, vanilku, karob. 

 Vzhľadom k procesu výrobu kašu nemusíte variť, stačí, keď podiel sypkej kaše vmiešate do ohriatej vody či mlieka a dôkladne premiešate do požadovanej konzistencie. Kaša má po chvíľke tendenciu hustnúť, preto ak pripravujete kašu od oka, zarobte ju radšej mierne redšiu.

 Kaše neutrálneho zloženia sa dajú pripraviť i “naslano”. Kašu možno nasypať do redšieho zeleninového pyré a premiešať do zhustnutia alebo pripravenú kašu ochutiť popučenou varenou zeleninou.

Petra Kuřátková

Autorka článku, nutriční specialistka

Nejčastější dotazy k výživě

Pokud máte jiný dotaz, na který na webu nenajdete odpověď, kontaktujte nás.

Jsou nutné doplňky stravy v těhotenství?

Vitaminy a minerální látky je nejlepší zajistit pomocí potravin. Výjimkou je kyselina listová, kterou je potřeba dodat formou doplňku stravy. Pokud ve stravě chybí zdroje jódu a/nebo omega-3 mastných kyselin, měla by se zvážit i jejich suplementace. Při nedostatečné výživě např. při dlouhotrvajících nevolnostech a zvracení, při vegetariánské dietě, nebo při chronických onemocněních je dobré se individuálně poradit.

Je nutné vylučovat nadýmavé potraviny při kojení?

Není nutné eliminovat žádné potraviny, pokud k tomu není pádný důvod. Způsobují-li mamince některé potraviny nadýmání, je vhodné k těmto potravinám přistupovat obezřetně, nikoli je hned od začátku vyřadit z jídelníčku z preventivních důvodů.

Je možné zařadit ovčí nebo kozí výrobky při alergii na mléčnou bílkovinu (ABKM)?

Kvůli riziku zkřížené alergické reakce nemohou představovat univerzální přístup při ABKM. Při podezření na ABKM nedoporučujeme  podávat živočišná mléka jiných savců a sójové „mléko“. Při potvrzení ABKM je možno pod odborným dohledem vyzkoušet zařadit ovčí a kozí výrobky.

Může kravské mléko nahradit batolecí mléka?

Od jednoho roku věku dítěte může kravské mléko sloužit jako samostatný nápoj. Pokračovací kojenecká mléka není nutné zařazovat, pokud je strava pestrá a adekvátní k věku dítěte. Pokud strava nepokrývá veškeré živiny, je lepší dát přednost pokračovací kojenecké výživě, která je narozdíl od kravského mléka obohacena o různé minerální látky a vitaminy.

Jaké oleje přidávat do příkrmů?

U příkrmů je dobré dát přednost olejům lisovaným za studena. Na omega-3 mastné kyseliny je bohatý řepkový a lněný olej. Dražší záležitostí jsou rybí a avokádové oleje – místo nich lze jednoduše nabídnout rybu a avokádo. Další vhodnou variantou je panenský olivový olej, taktéž pomůže vstřebat vitaminy rozpustné v tucích, ale nedodá důležité omega-3 mastné kyseliny.

Je zdravější ve výživě dětí použít med než bílý cukr?

Ať už dětem osladíte pokrm medem nebo bílým, či třtinovým cukrem, pořád se jedná o doslazení a přidání jednoduchých sacharidů. Do jednoho roku nedoporučujeme žádné doslazování a zařazování jakýchkoliv sladkostí. S postupem věku by se k slazení a sladkostem mělo přistupovat obezřetně (to platí i pro nás dospělé ;)). Med ani jakýkoli speciální drahý sirup nemůžeme brát jako zdroj minerálních látek, protože je tak jako tak nabízíme v malém množství. Navíc organické látky v medu se při vyšších teplotách ničí.

Osobní konzultace na míru vašemu strávníkovi

Rádi s vámi strávíme čas a poradíme dle vašich vlastních potřeb. Neváhejte si domluvit termín. Hodinová sazba za konzultaci je 49 EUR / 1190,- Kč. Účtujeme každých započatých 5 minut konzultace. Náš společný čas změří aplikace, vše je transparentní.

Napište si o termín

vyziva@odmala.com